foto1
-
foto1
-
foto1
-
foto1
-
foto1
-
biuro@ospjerzmanowice.pl
998 lub 112

Walne Zebranie Sprawozdawcze za 2018 rok

top firmowka
Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Jerzmanowicach działając na podstawie § 29 i 30 Statutu Stowarzyszenia
I N F O R M U J E
Posiedzenie Walnego Zebrania Sprawozdawczego za 2018 rok
Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Jerzmanowicach
odbędzie się 9 lutego 2019 roku (sobota)
rozpoczęcie o godz. 17:00
w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jerzmanowicach

Oficjalne powitanie nowego samochodu w OSP Jerzmanowice

Wieczorem, 24 stycznia br. oficjalnie nastąpiło powitanie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego w naszej jednostce. Nowy samochód MAN TGM 13.290 zastąpi Jelcza 422. Serdeczne podziękowania za pomoc, zaangażowanie oraz życzliwość i współpracę, składamy na ręce wszystkich, którzy przyczynili się do pozyskania nowego samochodu!

 

Zakup średniego, fabrycznie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego o napędzie terenowym 4x4 dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Jerzmanowicach został sfinansowany ze środków:

  • 300000,00 - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie,
  • 200000,00 - Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy,
  • 200000,00 - Gmina Jerzmanowice-Przeginia,
  • 101960,00 - środki własne OSP Jerzmanowice.

Łączny koszt zakupu samochodu wyniósł 801960,00 złotych.

Obchody 145. lecia Krakowskiej Straży Pożarnej

145latpspkrakow2018Krakowska Straż Pożarna 9 maja br. obchodziła święto 145. lecia istnienia, nad którym patronat honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Podczas jubileuszowych obchodów połączonych z Wojewódzkimi obchodami Dnia Strażaka miało miejsce wręczenie awansów i odznaczeń.
Miło nam zakomunikować, że Nasz Naczelnik – kpt. Paweł Polak – Oficer Operacyjny KM PSP w Krakowie został odznaczony Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa. Dekoracji dokonał Krzysztof Kozłowski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz nadbryg. Stanisław Nowak – Małopolski Komendant Wojewódzki. Serdeczne gratulacje!!!

Dwa zdarzenia w przeciągu godziny - 04/05/2018

W piątkowe popołudnie, przed godziną 17. doszło do kolizji na skrzyżowaniu ul. Centralnej z ul. Rajską w centrum Jerzmanowic. Na miejscu obecny był również Zespół Ratownictwa Medycznego, jednak żadna z osób nie wymagała opieki medycznej. Na szczęście w zdarzeniu "ucierpiały" jedynie pojazdy. Zaraz po zakończeniu działań ZRM udał się do drugiego w tym dniu zdarzenia, do którego również nasze OSP zostało zadysponowane o 17:30. Na DK94 w Jerzmanowicach doszło do wypadku z udziałem motocyklisty, który nie miał tyle szczęścia co poprzednicy i został przetransportowany do szpitala z typowymi urazami dla tego rodzaju zdarzenia. 

4 maja - Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków 2018

florianstart2018

Co roku 4 maja w dzień Świętego Floriana, strażacy obchodzą swoje święto. W tym roku uroczysta Msza Święta w intencji strażaków i ich rodzin z okazji Dnia Św. Floriana odbyła się 3 maja.

Wszystkie jednostki OSP z Parafii Jerzmanowice - OSP Jerzmanowice, OSP Łazy i OSP Gotkowice wspólnie uczestniczyli w swoim święcie. Ksiądz Proboszcz Kazimierz Szczęsny życzył by Św. Florian otaczał swoją opieką wszystkich Druhów w wypełnianiu strażackiej powinności, a ta trudna służba była dla nich źródłem satysfakcji i powodem do dumy. Podziękował również za poświęcenie w ochronie życia i mienia ludzkiego, za zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy.

Zgodnie z tradycją po nabożeństwie, jednostki OSP przemaszerowały pod figurkę św. Floriana, gdzie odśpiewana została „Rota” i „Boże coś Polskę”. 

Prezes OSP Jerzmanowice życzył Druhnom i Druhom bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Uroczystość zakończono symbolicznym poczęstunkiem w Remizie OSP Jerzmanowice.

 

Ukąszenie, użądlenie czy pogryzienie może być niebezpieczne!

UKĄSZENIE - Najczęściej jest to ukąszenie przez węże, w Polsce przez żmije zygzakowatą. Ważne jest to, że nasza żmija nie atakuje sama z siebie, żeby zaatakować, musi poczuć się zagrożona. Czyli zaatakuje przez nadepnięcie, bądź kiedy się, wystraszy. Rana jest niewielka, ma postać dwóch lub czterech ciemnych punkcików wielkości główki szpilki. Ból pojawia się w momencie przedostania się jadu do rany. Charakterystyczne objawy po ukąszeniu: obrzęk, zaczerwienienie, pocenie się, uczucie lęku, przyśpieszone tętno oraz oddech, drgawki, osłabienie. Można uchronić się, przed ukąszeniem np. zakładając obuwie z grubą podeszwą, unikania miejsc występowania żmij - paprocie, silnie nasłonecznione lub wilgotne miejsca, poruszać się ścieżkami lub wytyczną trasą, nie zrywać runa leśnego, obiektem ataku stanie się, nasz ręka.

UŻĄDLENIE - Pojedyncze użądlenie owada nie powinno być niebezpieczne, ale wrażliwość poszczególnych osób na jad owadów jest zróżnicowana. Najgroźniejsze są użądlenia w okolice szyi, podniebienia, języka, wewnętrznej powierzchni policzków. Powodują obrzęk błon śluzowych, krtani i zablokowanie dróg oddechowych. Warto wiedzieć, że pszczoła może użądlić tylko raz, żądło jest wyposażone w zaczepy, które zatrzymują je w skórze. Osa, szerszeń oraz trzmiel mogą żądlić wielokrotnie, dlatego trzeba liczyć się z kolejnymi atakami. NIEBEZPIECZNE SĄ OSY, zabicie jednej powoduję atak wszystkich os z gniazda, ponieważ w chwili zabicia rozrywa się woreczek jadowy, który uwalnia substancje chemiczną, której woń prowokuje owady do ataku. W chwili użądlenia wstrzyknięty jad powoduje: ból, zaczerwienienie, obrzęk. Dolegliwości te utrzymują się od kilku godzin do doby, wpływ ma na to ilość ukąszeń, rodzaj owada, indywidualna odporność organizmu. Nasilenie objawów znaczy o uczuleniu, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Niepokojące objawy: omdlenie, bladość skóry, spadek ciśnienia krwi, zawroty głowy, nudności oraz wymioty, obrzęk języka lub twarzy, przyśpieszone czynności serca, wysypka na części lub na całym ciele, uczucie ściskania klatki piersiowej. Rada - Żądlące owady wybierają kolory ciemne, więc aby zmniejszyć ryzyko użądlenia, lepiej nosić ubrania o jasnych kolorach. Najlepiej unikać - silnych perfum, płynów po goleniu, innych wonnych preparatów. Przed wyjściem odsłonięte części ciała można posmarować olejkiem kąpielowym, jego zapach odstrasza owady.

Załączniki:
Pobierz plik (ukaszenia2018.jpg)Materiał informacyjny113 kB

Czytaj więcej...

Wiosenne wypalanie traw

Pogoda sprzyjała wyjątkowo ludzkiej bezmyślności w marcu i kwietniu br. Nasza jednostka była dysponowana przeszło 30 razy do samych pożarów traw na nieużytkach w miejscowościach Sąspów, Gotkowice, Jerzmanowice, Przeginia i Czubrowice. Pomimo zakazów, apeli wiosenne wypalanie traw "ma się dobrze". Zauważalna jest tendencja spadkowa w stosunku do poprzednich lat, jednak nadal incydentów jest zdecydowanie za dużo.

Kampania STOP POŻAROM TRAW 2018

Polecamy zapoznać się z materiałem kampanii "STOP POŻAROM TRAW" http://www.stoppozaromtraw.pl Przypominamy że ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Sprawcy podpalenia grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia.

stoppozaromtraw2018

Kierowco pamiętaj! Każda minuta jest bezcenna!

Film promujący kampanię zainicjowaną przez Ochotniczą Straż Pożarna z Czernej oraz Ochotniczą Straż Pożarna z Ujazdu Górnego. Powinien go obejrzeć KAŻDY kierowca. Wszyscy kierowcy wiedzą, że dla ofiar wypadku liczy się każda sekunda. Niestety, ostatnio coraz trudniej o to, by uczestnicy ruchu ułatwiali służbom ratowniczym dojazd do poszkodowanych tworząc tzw. "korytarz życia".

145latkmpspkrakow